-
PLC Spare Parts
-
Bently Nevada Parts
-
ABB Module
-
ICS Triplex PLC
-
General Electric PLC
-
Triconex DCS
-
Honeywell Spare Parts
-
Woodward Module
-
Emerson Epro
-
Allen Bradley Modules
-
Emerson Delta V DCS
-
Schneider Electric Parts
-
Foxboro Parts
-
Westinghouse Ovation
-
Yokogawa Module
-
Bachmann Module
-
Hima PLC
-
Siemens Module
-
BR Module
-
DCS Spare Parts
-
MEGT VBM
-
Venable Instruments
-
RahmatOur best supplier and friend Brown Luo,Thanks for her considerate service! We are honor cooperate with such a good company! -
Linda VelichovaWe coopetate with Sumset International Trading Co., Limited company many years.They are our good partner and always offer best price and kind service! -
Mohammed KhanSumset International Trading Co., Limited company is a reliable partner,we import goods from it. Reciving good quality products and timely service.It will be our long time cooperator!
3500/15-01-01-00 127610-01 Bently Nevada 3500/15 AC And DC Power Supplies
| Place of Origin | USA |
|---|---|
| Brand Name | Bently Nevada |
| Certification | Certificate of Origin |
| Model Number | 3500/15-01-01-00 125840-02 |
| Document | Bently Nevada 3500 15.pdf |
| Minimum Order Quantity | 1 pc |
| Price | $700 |
| Packaging Details | Original box packaging |
| Delivery Time | 5-7 days |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1-99 pcs / 3-5 days |
| Brand | Bently Nevada | Module Numeber | 3500/15-01-01-00 127610-01 |
|---|---|---|---|
| Catalog | 3500/15 | Sales Price | $700 |
| Condition | In Stock | Origin | USA |
| Lead Time | 3-5 Working Days | Warrenty | 1 Year |
| Weight | 1kg |
The 127610-01 is a high-performance AC Power Supply Module designed for use in the 3500 Series Machinery Protection System. As a half-height module, it installs seamlessly into the left-side slots of the 3500 rack, providing critical power conversion for all other modules in the system.
This power supply module supports redundant configurations, ensuring uninterrupted operation even during module removal or insertion, provided a second power supply is installed. It is part of Bently Nevada's legacy AC power supply family and is fully compatible with both High Voltage and Low Voltage AC Power Input Modules (PIMs).
- Module Type: AC Power Supply (Legacy)
- Input Voltage (Low AC): 85-132 Vac RMS
- Input Voltage (High AC): 175-264 Vac RMS
- Input Frequency: 47-63 Hz
- Full Rack Current Draw (High AC): 2.3 A rms max
- Full Rack Current Draw (Low AC): 4.5 A rms max
- Operating Temperature: -30°C to +65°C (-22°F to +150°F)
- Storage Temperature: -40°C to +85°C (-40°F to +185°F)
| Brand Name | Bently Nevada |
| Model | 127610-01 |
| Catalog | 3500/15 |
| Gross Weight/Shipping Weight | 2.2 lbs / 35.2 oz / 1kg |
| Packing Size | 30 cm x 20 cm x 25 cm |
| Country of Origin | United States (USA) |
| HS Code | 8537101190 |
| Lead Time | In Stock |
| Shipping Port | Xiamen |
| Payment | T/T |
| Sales Price | $700 |
| Warranty | 12 months |
| Lead time | 3-5 work days |
| Courier partners | DHL, UPS, TNT, FedEx and EMS |
When ordering the 127610-01, ensure compatibility with the appropriate Power Input Module (PIM):
| Component | Part Number |
|---|---|
| AC Power Supply Module | 127610-01 |
| High Voltage AC PIM | 125840-01 |
| Low Voltage AC PIM | 125840-02 |
| Replacement Fuse (AC PIM) | 01720025 |
| Part Number | Model |
|---|---|
| 330104-00-15-10-02-05 | 3300/16-02-01-01-00-00-00 |
| 330104-00-15-10-02-CN | 3300/16-12-01-01-00-00-00 |
| 330104-05-10-10-02-CN | 3300/20-01-01-01-00-00 |
| 330104-00-09-10-02-05 | 3300/20-03-01-01-00-00 |
| 330104-10-13-05-02-05 | 78432-02 |
| 330105-02-12-05-02-00 | 78462-01 |
| 330130-040-00-00 | 81544-01 |
| 330130-040-00-CN | 81545-01 |
| 330130-040-01-00 | 81546-01 |
| 330130-040-01-05 | 82365-01 |
| 330130-040-02-00 | 82926-01 |
| 330130-080-01-00 | 82927-01 |
| 330130-085-00-05 | 84140-01 |
| 330171-00-12-05-02-00 | 84141-01 |
| 330171-10-24-05-02-00 | 84145-01 |
| 330180-51-05 | 84147-01 |
Email us now for competitive pricing and professional service!

